Џет-Сет
2. October 2023 - 14:20

Бијонсе и Тејлор Свифт двигатели на растот на американската економија

Американската стопанственичка Тина Ноулс ги прославува две од можеби најактуелните музички турнеи за 2023 година – „Renaissance Tour“ на ќерка ѝ Бијонсе и „Eras Tour“ на Тејлор Свифт. Според претприеменичката, токму овие два потфати во голема мера го придвижуваат растот на американското стопанство.

На Инстаграм, Ноулс прво сподели слика од Фејсбук-објава со напис од „Њујорк тајмс“, поврзана со подробна анализа на економското и културното влијание на турнејата на нејзината ќерка Бијонсе.

„Ова е толку прекрасно! Да можеш да ја стимулираш економијата не е мал подвиг! @beyonce”, напиша мајка ѝ, пофалувајќи ја и другата поп-пејачка во својот став. – „И @taylorswift ! Самото тоа што се млади жени и се во можност да го доживеат ова, е толку прекрасно!!! Горда сум на двете!“

Турнејата „Ренесанса“ на Бијонсе почна на 10 мај во Шведска и ќе заврши на 1 октомври во Канзас Сити, САД. Пред почетокот, „Форбс“ проценуваше дека Бијонсе ќе заработи речиси 2,1 милијарда долари од овие концерти вкупно.

За време на турнејата, Бијонсе пренасочи два милиони долари за студентите и малите бизниси преку нејзината добротворна фондација „Бијгуд“ (BeyGOOD).

Турнејата „Ерас“ на првично требаше да трае од 17 март до 9 август. Но, Тејлор Свифт додаде дополнителни датуми, па сега има закажани настапи и за 2024 година, и во САД и ширум светот. Така, оваа турнејата има уште 13 месеци до крајот, а се проценува дека пејачката досега заработила милијарда долари од влезници, при што „Полстар“ проценува дека тие приходи до Нова Година ќе надминат 1,4 милијарди долари.