Фудбал
24. May 2023 - 18:11

Жорди Алба најави заминување од Барселона по 11 години минати во клубот

Дефанзивецот на Барселона, Жорди Алба ќе го напушти тимот на крајот на сезоната.

Триесет и четиригодишниот Шпанец објави видео на социјалните мрежи во кое објави дека се пензионира. Неговиот договор со Барселона истекува на лето.

Шпанецот е „дете“ на Барселона. Во 2012 година Алба се врати во клубот од Валенсија. За Каталонците забележа 458 настапи, постигнувајќи 27 гола и 99 асистенции.

Како дел од Барселона, Алба шест пати стана шампион на Шпанија, пет пати го освои шпанскиот куп и стана победник на Лигата на шампионите во сезоната 2014/15.

Сезонава Алба има два гола и шест асистенции на 29 натпревари во сите натпреварувања. Во мај Барселона најави заминување на уште една легенда на клубот Серхио Бускетс.