Спорт плус
15. September 2023 - 10:50

Европско одбојкарско првенство: Финале Италија – Полска

Во финалето на овогодинешното Европско првенство во одбојка во Рим, во сабота ќе играат домаќинот Италија и Полска, што ќе биде повторување на минатогодишното финале на светското првенство.

Во првото полуфинале Полска ја совлада Словенија со 3-1 (23-25, 25-21, 25-20, 25-21), а потоа Италија го победи олимпискиот победник Франција со 3-0 (25-21, 25-19). , 25-23).

Вилфредо Леон ја предводеше Полска со 25 поени, а Клемен Чебуљ и Рок Можич беа најефикасни кај Словенија со по 15 поени.

Најдобри кај Италија беа Јури Романо со 15 и Даниеле Лавија со 13 поени, додека Бартелеми Шинениезе со 10 поени беше единствениот двоцифрен кај Франција.

За Полска, која го освои среброто на Светското првенство минатата година, а тутулата на мундијалите ја освојуваше во 2014 и 2018 година, ова ќе биде трет последователен медал од европските првенства, бидејќи ја освои бронзата во 2019 и 2021 година.

Италија, пак, ја брани титулата освоена пред две години во Катовице. Интересно, финалето на Светското првенство минатата година се играше и во Катовице, кога Италија ја совлада домашната Полска со 3-1.

Италија седум пати ја освојуваше титулата европски првак, додека Полска само еднаш беше континентален шампион.

Финалето се игра во сабота од 21 часот, додека од 18 часот Словенија и Франција ќе играат за бронза.