Спорт плус
24. November 2023 - 13:07

Македонија има светски шампион, Бобан Илиоски освои златен медал на СП во Португалија

Македонскиот кик боксер Бобан Илиоски ја освои титулата на Светското првенство кое се одржува во португалскиот град Албуфеира, откако во денешното финале го совлада Нурбек Уришбоев од Узбекистан со убедливи 3-0.

На патот до златниот медал во категоријата лоу кик до 86 килограми Илиоски дојде со три убедливи победи од по 3-0.

Настапот на Светското првенство во кик бокс македонскиот натпреварувачот го почна со триумф во четвртфиналето над Алберт Угринчиќ од Босна и Херцеговина, а во полуфиналето беше поуспешен од Елјан Алкишијев од Азербејџан.

Минатиот ноември Илиоски ја освои и титулата европски првак во категоријата лоу кик до 86 килограми.