Свет
24. April 2024 - 18:56

Бајден го потпиша законот за 61 милијарда долари воена помош за Украина

Претседателот на Соединетите Американски Држави (САД), Џо Бајден, денеска, 24 април, го потпиша законот за воена помош во вредност од 61 милијарда долари за Украина.

Тој рече дека испораките на оружје ќе почнат „во наредните часови“.

Бајден, говорејќи од Белата куќа по потпишувањето на нацрт-законот, рече дека пакетот покажува дека САД и сојузниците целосно ја поддржуваат Украина во нејзината борба против инвазивните руски сили и дека одобрението за помош е важно да покаже дека „ние се спротивставуваме на Путин (Владимир Путин, претседател на Русија)“.

Претходно, Сенатот одобри четири нацрт-закони усвоени од Домот во саботата, откако републиканските лидери ненадејно го сменија курсот минатата недела и дозволија гласање за 95 милијарди долари главно воена помош за Украина, Израел, Тајван и американските индо-пацифички партнери.

Четири закони беа комбинирани во еден пакет во Сенатот.

Најголемиот пакет обезбедува 61 милијарда долари критично потребни средства за Украина, вториот обезбедува 26 милијарди долари за Израел и хуманитарна помош за цивилите во конфликтните зони ширум светот, а третиот обезбедува 8,1 милијарди долари за „спротивставување на комунистичка Кина“ во Индо-Пацификот.

Четвртиот, кој Домот го додаде во пакетот минатата недела, вклучува потенцијална забрана за апликацијата за социјални медиуми, под контрола на Кина, ТикТок, мерки за пренос на запленетите руски средства во Украина и нови санкции кон Иран.

Водачот на демократското мнозинство, Чак Шумер, ги повика своите колеги од Сенатот за време на дебатата да го усвојат нацрт-законот додека Киев се бори да ја задржи својата територија поради недостигот на оружје и муниција предизвикан во голем дел од доцнењето на американската помош.

Шумер на прес-конференцијата, откако беше изгласана помошта за Украина, рече дека тоа е „една од најважните мерки што Конгресот ги усвоил во многу долго време за да ја заштити американската безбедност и безбедноста на западната демократија“.

Тој рече дека му оставил порака на украинскиот претседател Володимир Зеленски на 23 април во која му кажал: „Во ред, го направивме тоа. Сега победи во борбата“.

Многу од гласовите против законот дојдоа од републиканците тесно поврзани со поранешниот американски претседател Доналд Трамп. Републиканците рекоа дека се противат на нацрт-законот делумно затоа што не се однесува на никакви безбедносни прашања на САД, особено зајакнување на границата меѓу САД и Мексико.

Пакетот вклучува противвоздушна муниција и големо количество артилериски куршуми, како и оклопни возила и друго оружје. Американските власти велат дека дел од оружјето брзо ќе биде доставено на бојното поле.

Во телефонскиот разговор со Зеленски на 22 април, Бајден вети дека Вашингтон „брзо ќе обезбеди значителни нови пакети безбедносна помош за да се задоволат итните потреби на Украина на бојното поле и во воздушната одбрана“.

Соочен со очекуваната испорака на оружје од САД и другите сојузници на Украина, рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу рече дека неговите сили ќе го зголемат воздушното бомбардирање на Украина.

Интензивните руски напади врз украинските градови однесоа голем број човечки животи и предизвикаа огромна штета на веќе оштетената енергетска инфраструктура во земјата по повеќе од две години војна.