Свет
14. April 2024 - 8:51

Бајден: САД му помогнаа на Израел да ги собори речиси сите беспилотни летала и проектили што Иран ги истрела синоќа

Американскиот претседател Џо Бајден ги пофали американските сили што му помогнале на Израел да ги собори „речиси сите“ беспилотни летала и ракети истрелани од Иран и вети дека ќе го координира глобалниот одговор на нападот без преседан на Техеран.

Во услови на најголемата ескалација на регионалните тензии од почетокот на војната меѓу Израел и Хамас пред шест месеци, Бајден вети дека американската поддршка за одбраната на Израел од нападите на Иран и неговите посредници ќе биде „железна“.

Тоа беше првпат Иран да изврши директен воен напад врз Израел, ризикувајќи да предизвика поширок регионален конфликт.

Соединетите Американски Држави и Израел се подготвуваа за напад со денови откако Иран најави дека ќе возврати на наводниот израелски напад врз иранскиот конзулат во Сирија во кој загинаа 12 лица, вклучително и двајца високи ирански генерали во елитните сили „Кудс“ на гардата на исламската револуција.

„Според моја насока . . . американската војска повторно распореди авиони и ескадрили за уништување за да ја зајакне ракетната одбрана во регионот изминатава недела.

Благодарение на ова и на исклучителните вештини на нашиот воен персонал, му помогнавме на Израел да ги собори речиси сите дронови и проектили кои доаѓаа“, рече Бајден.

Тој го прекина викендот во неговата куќа на плажата во Делавер за да се сретне со неговиот тим за национална безбедност во Белата куќа, враќајќи се во Вашингтон неколку минути пред израелските власти да потврдат дека откриле беспилотни летала испукани од Иран.

Пред да разговара со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, тој свика состанок на Советот за национална безбедност.

„Кажав дека Израел покажа извонредна способност да се брани и да ги порази дури и нападите без преседан – испраќајќи јасна порака до своите непријатели дека не можат ефективно да ја загрозат безбедноста на Израел“, рече Бајден.

Тој додаде дека денеска ќе свика состанок на Г7 „за да се координира унифициран дипломатски одговор на дрскиот напад на Иран“.