Македонија
14. May 2024 - 16:48

Двојно убиство попладнево во скопско Стајковци

 Двојно убиство се случило денеска во скопското село Стајковци, а осомничениот извршител со повреди е хоспитализиран,  потврди Министерството за внатрешни работи.  

Во СВР Скопје во 12:30 часот било пријавено дека во село Стајковци, на тераса и на скали во домот, со повреди на главата биле пронајдени В.К.(64) и неговата снаа С.К.(57).

Лекар од Итна медицинска помош на местото констатирал смрт кај жената С.К., додека В.К. со повреди бил пренесен во Комплексот клиники „Мајка Тереза“ каде што починал во 14.00 часот.

Осомничен е  Љ.К.(67), брат на В.К., кој, како што информира МВР, имал здравствени проблеми. Тој  бил пронајден со убодни рани од полицајци од Полициската станица Гази Баба и Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје.

Љ.К. е пренесен за укажување помош во Универзитетската клиника за хируршки болести „Свети Наум Охридски Скопје“.

Директорот на клиниката, д-р Љубен Арсенков, за МИА потврди дека е хоспитализиран пациент на околу 70 години со исеченици и површни повреди во предлот на левата страна на градниот кош и на главата.

МВР презема мерки за целосно расчистување на случајот.