Македонија
30. November 2023 - 12:36

Фатено и второто лице кое го симна знамето на МПЦ-ОА и постави знаме на Албанија

Полициски службеници извршиле службен разговор и со вториот осомничен за инцидентот кој завчера се случи во манастирот „Свети Наум Охридски“ на Попова Шапка.

-Денеска во СВР Тетово е извршен службен разговор со 23-годишниот Б.Л. од тетовска Мала Речица, кај е второто лице осомничено за симнувањето на знамето на Македонската православна црква-Охридска архиепископија од јарболот на манастирот „Свети Наум Охридски Чудотворец“ на Попова Шапка и поставување на знамето на Република Албанија. По документирање на случајот и против него ќе биде поднесен соодветен поднесок, велат од МВР.

Завчера попладнето две лица од тетовска Мала Речица го симнаа знамето на Македонската православна црква – Охридска архиепископија и го заменија со знаме на Република Албанија. Двете лица облечени во облека со обележја на навивачката група „Балисти“ од Тетово објавија видео и фотографија на социјалните мрежи.