Фудбал
29. May 2023 - 19:52

Милан го и следната сезона ќе игра во ЛШ

Фудбалерите на Милан го победија Јувентус со 1:0 во дербито од 37. коло на Серија А и со тоа се пласираа во Лигата на шампионите следната сезона.
Јунак на натпреварот беше Оливие Жиру, кој во 40. минута го постигна единствениот гол на натпреварот и со тоа му донесе вредни три бода на својот тим. По новата победа, Росонерите се на четвртото место со 67 бодови, дури шест повеќе од Аталанта. Јувентус остана во конкуренција за конференциската лига и моментално е седми со 59 бодови.
Кога станува збор за самиот натпревар, во текот на 90-те минути игра немаше премногу шанси, а по центаршутот на Калабрија во 40. минута, францускиот напаѓач постигна гол за конечни 1:0.
До крајот на натпреварот Јувентус напаѓаше, а на моменти беше и подобриот играч на теренот, но резултатот не се менуваше.