Кошарка
27. November 2017 - 17:52

Мундобаскет 2019: Победи на Русија и Грција

Кошаркарската репрезентација на Русија ја оствари првата победа во квалификациите за Светското првенство, што во 2019 година ќе се одржи во Кина.
 
По поразот пред три дена на гостувањето во БиХ, селекцијата на Русија попладнево пред својата публика во Нижни Новогород ја победи Белгија со 74-69 во меч од втората рунда во квалификациите.
 
И овојпат Русите се мачеа да стигнат до посакуваниот триумф, па откако на полувремето се замина со израмнет резултат 36-36, во третата четвртина руските кошаркари направија предност од 15 поени (26-11).
 
Сепак во последниот период гостите од Белгија се доближија на шест негатива (72-66) на две минути пред крајот, но немаа и сили за комплетен резултатски пресврт, па Русија забележа победа со конечни 74-69.
 
Најефикасен во руската репрезентација беше Карашев со 12 поени, а Зубков и Кулагин постигнаа 11 односно 10 поени.
 
Ова беше дуел од Е групата во која вечерва ќе играат Франција и БиХ, селекции кои во првото коло забележаа победи.
 
Во рамките на Х група, Грција го победи Израел со 82-61, а попладнево во оваа група ќе играат Естонија и Велика Британија.
 
Во останатите две групи, двојките за денеска се:
 
Ф група: Финска – Чешка и Исланд – Бугарија.
 
Г група: Србија - Грузија и Австрија – Германија.
 
Со овие натпревари ќе биде комплетирано второто коло, по што ќе следи пауза до февуари 2018 година, кога на програмата ќе бидат дуелите од вториот „прозорец“ односно средбите од третото и четвртото коло.