Кошарка
7. January 2017 - 12:44

НБА: Мемфис славеше на гостувањето кај Голден Стејт

Мемфис забележа победа на гостувањето кај Голден Стејт и покрај негативата од 19 поени со која влезе во последната четвртина. Резултатот на крајот од основните 48 минути беше нерешен, а продолжението го доби Мемфис со 17:8.
 
Ниту 40-те поени на Стеф Кари не помогнаа Голден Стејт да го избегне шестиот пораз оваа сезона.
 
Резултати на натпреварите од НБА лигата одиграни ноќеска:
Орландо – Хјустон 93:100,
Вашингтон – Минесота 112:105,
Бостон – Филаделфија 110:106,
Бруклин – Кливленд 108:116,
Милвоки – Њујорк 111:116,
Голден Стејт – Мемфис 119:128 (по продолжение),
ЛА Лејкерс – Мајами 127:100,
Сакраменто – ЛА Клиперс 98:106.
 
Пласман Западна конференција: Голден Стејт 31-6 (победи-порази), Сан Антонио 29-7, Хјустон 29-9, ЛА Клиперс 25-14, Јута 22-15, Мемфис 23-16, Оклахома Сити 21-16, Портланд 16-22,...
 
Пласман Источна конференција: Кливленд 27-8 (победи-порази), Торонто 24-11, Бостон 22-14, Атланта 20-16, Шарлот 20-17, Милвоки 18-17, Индијана 19-18, Чикаго 18-18,...