Македонија
15. November 2019 - 10:35

Не почна судењето за убиството на Пино

По барање на одбраната на обвинетата Ангела Ѓорѓиева, се одложи почетокот на судењето за убиството на Пинета (Пино) Секондо.

Адвокатот Еленко Миланов рече дека поканата за судењето ја добил пред 4 дена и немал време да ја спреми одбраната.

На ова реагираше Обвинителот кој го застапува предметот, Лидија Раичевиќ,  и рече дека секое одложување е  на штета на обвинетата. 

Во судницата низ солзи ова го слушаше мајката на Пино, која откако слушна дека ќе се одложи судењето, веднаш ја напушти судницата. 

26 годишниот Пинета (Пино) Секондо беше исчезнат од декември лани, а случајот во полиција беше пријавен од неговата мајка. Потрагата по Пино траеше повеќе од пет месеци, се до 29 април годинава, кога  непознат граѓанин во полиција пријави дека во атарот на скопското село Љуботен е пронајден човечки скелет покриен со камења. Два дена подоцна, на 31 мај, МВР до Основното Јавно обвинителство поднесе кривична пријава против Али Фуркан(27) и Ангела Ѓорѓиевска (22), двајцата од Скопје, за сторено кривично дело „убиство“.

Осомничениот Али, моментално е во бегство и не е достапен да одговара за кривичното дело за кое е обвинет. Засега ќе и се суди единствено на Ѓорѓиевска.

Судењето ќе продолжи на 27 ноември.

 

Зоран Јаневски