Свет
14. October 2020 - 15:19

Путин: Русија ја регистрираше втората вакцина против коронавирус

Владимир Путин рече дека Русија ја регистрирала втората вакцина против Ковид-19.

Вакцината е развиена од Центарот за вирусологија и микробиологија „Вектор“, пренесуваат руските медиуми, а е регистрирана денес.

Претходно, министерот за здравство на Русија, Михаил Мурашко, објави регистрација на нова руска вакцина против коронавирус.

Тој рече дека две руски вакцини се во фаза на клиничко тестирање, истакнувајќи дека вакцината „Спутник V“ е веќе регистрирана.

„Планираме да регистрираме една од вакцините на клиничко испитување и оваа недела да ја започнеме фазата на производство“, посочи Мурашко.

Ана Попова, директорка на Федералната служба за надзор на правата на потрошувачите и благосостојба на човекот, претходно изјави дека втората фаза на тестирање на вакцината на  „Вектор“ е успешна, дека волонтерите развиле антитела и дека никој од нив не покажал никакви клинички симптоми по примањето на вакцината.

Оваа вакцина, како и „Спутник V“, не ја ни започнаа клучната трета фаза од испитувањето, пред да бидат регистрирани.

Научниците сè уште чекаат да ги добијат сите податоци за вакцината „Спутник V“, за која Москва тврди дека е безбедна.