Свет
10. July 2016 - 11:38

Речиси 150 загинати во судири во главниот град на Јужен Судан

Речиси 150 лица загинаа изминативе два дена во судири меѓу владините сили и припадници на поранешните бунтовнички групи во главниот град на Јужен Судан, Џуба.

Како што јави ДПА, судирите започнале во реонот околку Претседатлската палата, по што се прошириле во повеќе делови на градот.

Во времето кога почнале борбите, во Претседетелската палата се одржувал останок меѓу јужносуданскиот претседател Салва Киир и неговиот заменик и поранешен лидер на бунтовниците Риек Мачар.

Причините за судирите не се познати.

Јужен Судан, кој вчера ја одбележа петтата годишнина на својата независност, во периодот од 2013, па до април годинава, беше соочен со граѓанска војна. Војната заврши со договорм врз основа на кој бунтовничкиот лидер Мачар беше избран за прв потпретседател на земјата.

Новите судири во Јужен Судан ги осуди генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун, кој ги обвини двете страни за „недостиг на сериозен однос кон мировниот процес“.