Џет-Сет
8. July 2017 - 13:24

Ринго Стар го прослави 77-от роденден

Легендарниот тапанар на групата „Битлси“, Ринго Стар го прослави својот 77. роденден со песна во која повикува на повеќе љубов во светот.

Тој за 15 септември најави излегување на својот 19-ти студиски албум „Peace and Love“, на кој меѓу другите ќе учествува и Пол Макартни.

Ринго вчера првпат ја изведе песната „Give more love“, која потсетува на музиката на Битлси, но со посилен звук од гитара.

Како и секогаш на својот роденден Ринго ги охрабри своите обожаватели повеќе да го користат универзалниот знак за мир, буквата V. Две песни од новиот албум ги напиша Макартни, што е прва соработка на двајцата преживеани членови на Битлси од 2010 година.

Покрај Макартни, на албумот ќе се најдат и гитаристот на бендот „Иглс“, Џо Волш, потоа Дејв Стјуарт од групата „Јуритмикс“ и гитаристот на групата „Тото“, Стив Лукатер. Ринго Стар во октомври ќе одржи неколку концерти во Лас Вегас, а потоа ќе замине на мини турнеја низ САД.