Спорт плус
14. November 2019 - 20:36

ШК Алкалоид го прегази швајцарскиот првак Цирих

Предмалку заврши и мечот од 5. Коло на Европскиот шаховски клупски куп на кој Алкалоид со максимален резултат од 6-0 го торпедира швајцарскиот првак Цирих. 
За „фармацевтите“ на овој меч настапија Мамедјаров, Андрејкин, Шанкланд, Инаркиев, Криворучко и Коваљев. 
По пет одиграни кола  ШК Алкалоид има 4 победи и еден пораз.