Македонија
4. January 2018 - 11:32

Страотна сообраќајка на патот Тетово - Гостивар, млада жена почина на самото место, две мали деца повредени

На автопатот Тетово - Гостивар во близина на клучката за село Камењане вчера околу 18 часот се случила сообраќајна несреќа меѓу „опел корса“ со тетовски таблички, управувано од В.С.(37) од Урвич и „форд куга“ со швајцарски таблички, управувано од Л.О. (42) од Кичево.

Во несреќата, возачот на „корсата“ и неговата сопруга Е.С.(32) се здобиле со тешки телесни повреди и се пренесени во Тетовската клиничка болница, каде Е.С. починала.

По укажаната лекарска помош, В.С. бил префрлен во комплекс клиники “Мајка Тереза“ во Скопје. Со телесни повреди, се здобиле пет сопатници во „корсата“ на возраст од две, шест и тројца на возраст од 20 години кои, исто така, со медицинско возило биле пренесени во Тетовската клиничка болница, а по укажаната помош се пуштени на домашно лекување.

Извршен бил увид од страна на јавен обвинител и увидна екипа од Секторот за внатрешни работи. Се работи на целосно расчистување на случајот.