Македонија
28. March 2023 - 12:13

Трајковски: Ќе кажам кои фирми ги прекршуваат владини одлуки кога ќе завршат постапките

Непочитување на замрзнатата цена на лебот од 33 денари, несоодветна грамажа, немање најмалку 80 отсто од производите на рафтовите, се само дел од прекрошоците што ги констатира Државниот пазарен инспекторат (ДПИ) на терен при спроведувањето на контролите.

Како што рече денеска директорот на ДПИ, Горан Трајковски, имињата на фирмите кои ги сториле прекршоците ќе бидат соопштени, но откако постапувањата за нив ќе бидат целосно завршени.

-Ќе ги кажам имињата на фирмите кои ги прекршуваат владините одлуки кога ќе завршат постапките. Имињата нема да бидат објавени денеска поради комплексноста на случаите. Се издаваат платни налози и до завршување на предметот нема да ги кажам имињата, туку после тоа, истакна Трајковски, одговорајќи на новинарски прашања по посетата на маркет во скопската населба Тафталиџе, заедно со премиерот Димитар Ковачевски и министерот за економија Крешник Бектеши.

Тој уште еднаш напомена дека сите инспектори се на терен, а ДПИ работи со полн капацитет.

-Последните пет дена се извршени над 500 надзори, а 130 од нив се по одлуките на Владата. Притоа, констатирани се шест прекршоци во винина од 750 000 денари, соопшти директорот и најави дека ДПИ ќе продолжи да работи неселективно, согласно законите.

Трајковски во оваа прилика повторно апелира, трговците, ако имаат можност, да ги намалат цените и на другите производи зашто сите владини одлуки, како што подвлече, се носат во интерес на граѓаните.

-Располагаме со вкупно 160 инспектори што е многу мал број, но постапуваме и на пазарите, а на нашата интернет страница информираме за контролите секој ден, рече директорот на Инспекторатот.