Живот
7. December 2022 - 8:16

Тројцата кинески астронаути успешно се вратија на Земјата

Тројцата кинески астронаути денеска успешно се вратија на Земјата по шестмесечна мисија на вселенската станица Тијангонг, соопшти Кинеската вселенска агенција.

Екипажот, кој од почетокот на јуни беше на кинеската вселенска станица, се приземји во базата Донгфенг во Внатрешна Монголија, во северна Кина во 20:09 часот по пекиншко време, информираше вселенската агенција.

Според медицинскиот персонал, тројцата астронаути меѓу кои е и една жена се чувствуваат добро. Тројцата астронаути од мисијата Шензоу-14, командантот Чен Донг, првата кинеска астронаутка Лиу Јанг и Каи Ксуже, биле задолжени за надзор на последната фаза од вселенската станица што треба да биде круната на амбициозната кинеска вселенска програма.