Македонија
11. July 2017 - 10:12

ВМРО-ДПМНЕ: Заев да објави што содржи договорот со Бугарија

ВМРО-ДПМНЕ и денеска побара Владата и премиерот Зоран Заев да ја објават содржината на договорот што планираат да го потпишат со Бугарија.        

- Македонскиот народ има право да знае какви отстапки направил Заев, бидејќи експертите од Бугарија толкуваат дека со договорот се става крај на македонизмот, а сиот овој атак не само што не беше демантиран, туку беше премолчен од институциите предводени од СДС, се вели во денешното соопштение од ВМРО-ДПМНЕ.

Потсетуваат дека остануваат уште три недели до најавеното потпишување на договорот со Бугарија, а, како што велат, јавноста единствено што знае е подготвеноста на Заев да ги брише учебниците по историја. 

- Додека Заев најавува бришење на учебниците пратеникот во Европскиот Парламент, Андреј Ковачев јавно без тронка срам изјави дека Македонија има 100 проценти фалсификувана историја. Тоа според Ковачев е основата на која се базира договорот за добрососедство кој Заев го договори во Софија, се вели во соопштението.

За партијата спорно е молчењето на Заев на сите изјави дадени од бугарски функционери кои претставуваат директен напад врз Република Македонија иако, како што велат, тој како премиер е должен да ја брани Република Македонија и да работи во нејзин интерес. Уште поскандалозно, според ВМРО-ДПМНЕ, е што ниту МАНУ нема никакви информации што содржи договорот, а молкот на оваа институција за вакви суштински прашања, отвора простор за нови напади и нови омаловажувања.

ВМРО-ДПМНЕ, велат од партијата, е за градење добрососедски односи базирани на взаемно почитување. ВМРО-ДПМНЕ ќе поддржи се што е во насока на подобрување на односите со соседите, но ништо што е во спротивност со интересите на македонскиот народ и држава.