Балкан
21. April 2024 - 14:32

Вучиќ допатува во Њујорк каде утре ќе присуствува на седницата на Советот за безбедност на ОН за ситуацијата на Косово

Српскиот претседател Александар Вучиќ допатува во Њујорк, каде во следните пет дена се очекува да се вклучи во интензивна дипломатска активност фокусирана на две теми – шестмесечниот извештај на генералниот секретар на ОН за ситуацијата на Косово и предложената нацрт-резолуција за геноцидот. во Сребреница.

Извештајот на генералниот секретар на ОН за работата на УНМИК од 19 септември 2023 до 15 март 2024 година ќе се разгледува на состанокот на Советот за безбедност на ОН утре во седиштето на Обединетите нации.

Вучиќ претходно изјави дека извештајот што ќе биде презентиран тој ден не ја отсликува вистинската слика на теренот и дека е лош во однос на реалната состојба.

Друга тема е Нацрт-резолуцијата за Сребреница, за која ќе се гласа на 2 мај во Генералното собрание на Обединетите нации, соопшти РТС. Претседателот на Србија во Њујорк ќе се сретне со десетици претставници на земјите членки на Обединетите нации, како и со претставници на постојаните членки на Советот за безбедност на Обединетите нации. Целта на средбите ќе биде да се разјасни ставот на Србија во однос на предложената резолуција.

Вучиќ вчера во Белград во разговор со помошникот секретар на Бирото за европски и евроазиски прашања на Стејт департментот на САД, Џејмс О’Брајан рече дека ваквата резолуција ќе ги наруши односите во регионот и посочи дека предложената резолуција е усвоена како одлука на еден народ против друг во самата Босна и Херцеговина.

Претседателот на Србија рече дека шансите на Србија се мали, но дека ќе се бори и посочи дека нема да има „толку многу победи за оние кои ја предложиле резолуцијата.