Тенис
13. May 2024 - 10:07

За прв пат од 2004 година, ниту Ѓоковиќ ниту Надал нема да бидат во четвртфиналето во Рим

Шесткратниот шампион на тенискиот Мастерс во Рим, Новак Ѓоковиќ, во третото коло загуби од Алехандро Табило (2:6, 3:6).

Така, за прв пат по 2004 година, во четврт-финалето на овој турнир нема да се најдат ниту Србинот, ниту Рафаел Надал кој претходно беше елиминиран.

Да потсетиме дека Надал и Ѓоковиќ 16 пати го имаат освоено Мастерсот во Рим.

Наградниот фонд на Мастерсот во Рим изнесува 7,8 милиони евра.