Свет
14. April 2024 - 8:28

Свикан состанок на Советот за безбедност на ОН

Советот за безбедност на ОН ќе одржи итен состанок во 16 часот по њујоршко време (20:00 часот по Гринич), соопшти актуелниот претседател на Советот за безбедност, Малта.

Состанокот е закажан веднаш по официјалното барање од претставникот на Израел во ОН за итен состанок за иранскиот напад врз Израел.